XXXIV SESJA RADY MIASTA BIAŁYSTOK W DNIU 24 KWIETNIA 2017 R.
Przed nami kolejna, wiosenna sesja Rady Miasta Białystok (RMB). 24 kwietnia jak się przyjęło w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza. Sesja RMB rozpocznie się o godz. 10. Wcześniej o godz. 9.15 część radnych spotka się na posiedzeniu Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa.
Proponowany porządek obrad
Patrząc na porządek obrad, wydaje się, że będzie to stosunkowo szybka sesja. (Na swoją obronę wspomnę, że przypadku posiedzeń białostockiej Rady Miasta nigdy nic nie wiadomo). Sama sesja Rady Miasta Białystok rozpocznie się bardzo miłym akcentem. Radny Stefan Nikiciuk złoży uroczyste ślubowanie. Dołączenie Stefana Nikiciuka do RMB jest wynikiem awansu przewodniczącego Zbigniewa Nikitorowicza na stanowisko zastępcy Prezydenta. W związku z tym musiał złożyć mandat, a na jego miejsce wchodzi kolejna osoba z najlepszym wynikiem. O ile klub Platformy Obywatelskiej nie zwiększy liczebności, to powiększeniu ulegnie Forum Mniejszości Podlasia działające w Radzie Miasta w ramach klubu PO. Do radnego Sławomira Nazaruka dołączy wspomniany Stefan Nikiciuk.
Kolejne punkty to zmiany w budżecie miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF). Następnie punkt o częściowym zwolnieniu z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach, jakie zamieszkują członkowie rodzin wielodzietnych posiadających tzw. Kartę Dużej Rodziny.
Zaraz potem radni rozpatrzą projekt dotyczący podwyżek za wodę. Tak, znowu szykują się podwyżki w tym temacie. Wspominałem już wielokrotnie, że głosowanie radnych w sprawie podwyżek za wodę są „ciekawymi” głosowaniami. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z normalną procedurą – w wielkim skrócie Wodociągi Białostockie proponują podwyżkę, oczywiście stosownie ją uzasadniając, radni nad propozycją debatują i podejmują stosowną decyzję. Jest jednak haczyk – niezależnie od decyzji radnych (którzy się prawie zawsze podwyżkom przeciwni) ewentualne większe stawki i tak wchodzą po pewnym czasie w życie. Wspomniałem, że Wodociągi uzasadniają decyzję o planowanych podwyżkach. W przypadku obecnej, ciężko jest obronić potrzebę zwiększenie cen za wodę i odprowadzenie ścieków w obliczu bardzo przyzwoitego (kilkumilionowego) zysku jaki wypracowała miejska spółka zajmująca się dostarczaniem nam wody i odprowadzaniem ścieków. Zapowiada się więc interesująca debata w tym temacie.
„Najdroższy hotel w mieście”
Radni w swoje pracy zajmują się także rzeczami, wydawałoby się, mniej poważnymi. Taką może być kwestia opłat za pobyt w Izbie Wytrzeźwień. W projekcie uchwały czytamy, że za pobyt w Izbie trzeba będzie zapłacić 280 zł. Poświęciłem chwilę i przejrzałem ofertę białostockich większych hoteli. Zachęcam do porównania – doba w Izbie wychodzi drożej nawet od pobytu w 4**** hotelu Branicki. Poniżej załączam projekt uchwały oraz zrzuty ekranu z kilku wybranych białostockich hoteli.
Gminne programy, ulice, plany zagospodarowania przestrzennego
Rada Miasta Białystok rozpatrzy kilka gminnych programów: Program przeciwdziałania narkomanii, program gospodarki niskoemisyjnej oraz program dotyczący rewitalizacji. W programie są też projekty dwóch planów zagospodarowania przestrzennego:
- mpzp dla części os. Centrum w Białymstoku (rejon ul. Rynek Sienny i Św. Anny)
- mpzp dla części os. Antoniuk w Białymstoku (rejon ul. Zwycięstwa i Alei Solidarności
W obliczu ustaleń na ostatniej Komisji Zagospodarowania Przestrzennego RMB najpewniej w ogóle nie zajmie się planem dotyczącym części os. Antoniuk. Na Komisji plan został już na wstępie wykreślony z porządku obrad. Podobnie może stać się na sesji. O planie dla Rynku Siennego i planie dla ul. Zwycięstwa i al. Solidarności wspominał już red. Andrzej Kłopotowski w lokalnej Gazecie Wyborczej w swoich artykułach tu i tu.
Radni przegłosują też 3 projekty dotyczące nowych nazw ulic w Białymstoku. W projektach uchwał czytamy, że proponowane są następujące ulice: Jakuba Szapiro, Kazimierza Pużaka oraz plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Rada Miasta wyznaczy też ze swego grona przedstawicieli do kolejnego zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. W związku z czym prośba i mały apel o przemyślane decyzje. Jeśli radny/radna wyrazi chęć pracy w zespole, to życzyłbym sobie (i pewnie nie tylko ja), aby nie skończyło się na deklaracjach i nie dochodziło do sytuacji jak w ubiegłym roku, kiedy zdarzały się przypadki braku kworum…
Następnie punkty techniczne – radni zajmą się składami osobowymi wybranych komisji. Ma to oczywiście związek z dołączeniem do Rady Miasta wspomnianego na wstępie Stefana Nikiciuka.
Niezwykle interesujący będzie na pewno punkt dotyczący upamiętnienia postaci Ludwika Zamenhofa w 100 rocznicę jego śmierci. Przypomnę, że w ubiegłym roku było to niemożliwe i radni z PiSu, a także pozostający obecnie bez klubu radny Wasilewski, prześcigali się w uzasadnieniach dlaczego Ludwik Zamenhof nie jest godny pamięci w Białymstoku. Jestem niezwykle ciekawy sytuacji, w której radni z PiS będą uzasadniać i przekonywać (w tym radnego Wasilewskiego) dlaczego Zamenhof jednak wielkim białostoczaninem był. Poniżej treść stanowiska jakie ma przyjąć RMB.
Jednym z ostatnim punktów będą sprawozdania z działalności miejskich jednostek kultury. Sale obrad radnych odwiedzą dyrektorzy i dyrektorki Białostockiego Teatru Lalek, Muzeum Wojska, Białostockiego Ośrodka Kultury (po połączeniu z Centrum im. Zamenhofa), Galerii Arsenał, Galerii Sleńdzińskich, Domu Kultury „Śródmieście” oraz tworzonego Muzeum Pamięci Sybiru.
Na zakończenie kolejne sprawozdanie – Rada Miasta zapozna się ze sprawozdaniem z realizacji Programu Miasta Białegostoku Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji na lata 2014-2017 „Białystok dla Tolerancji”.
Poniżej załączam proponowany porządek obrad.
Radek Puśko