Forum Praktyków Partycypacji – Lublin 2017

Forum Praktyków Partycypacji – Lublin 2017

To już 4. Forum Praktyków Partycypacji (FPP). Tym razem spotkaliśmy się w Centrum Spotkania Kultur, znakomitej przestrzeni, którą udostępniło nam Miasto Lublin (chociaż samo Centrum, z tego co zapamiętałem, jest instytucją podległą pod Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego).

W ubiegłorocznej notce o Forum Praktyków Partycypacji wspomniałem, że jest taki czas w roku, że Warszawa (a dokładnie Marzyciele i Rzemieślnicy) staje się się moim domem. W tym roku moim domem stał się na początku czerwca Lublin, gdzie zjechali się ludzie z całej Polski, którym temat partycypacji, społeczeństwa obywatelskiego i dobrze rozumianej społecznej aktywności są bardzo bliskie.

Podziękowania

Znowu zacząć muszę od podziękowań. Szanowna Fundacjo Stocznia – wiecie, że robicie genialne rzeczy, prawda? Jedną z nich jest oczywiście FPP. Wybaczcie patos (jak zauważył Kuba Wygnański – czasami można), ale idea Forum i to, że co roku spotyka się solidne środowisko ludzi, „którym się chce”, to Wasza zasługa. Jestem pewny, że nasza wspólna obywatelska praca zaprocentuje. Dzięki serdeczne także Miastu Lublin i dla Centrum Spotkania Kultur. Nie mogę zapomnieć oczywiście o wolontariuszach i wolontariuszkach, którym przesyłam także słowa uznania za zaangażowanie.

Wspomnieć też muszę o przestrzeni Centrum Spotkania Kultur. Wiele miast (zwłaszcza tych mniejszych) może zazdrościć Lublinowi takiego budynku. Nie ukrywam, szczególnie dobre wrażenie zrobił zielony dach z kwietną łąką. Do tego pasieki, czyli miejskie pszczoły. Jak wspomniałem na filmie poniżej – w podobnym stylu zagospodarowaną przestrzeń powinny mieć wszystkie budynki, nie tylko użyteczności publicznej.

Drugi dzień Forum Praktyków Partycypacji zaczął się od wizyty na dachu Spotkania Kultur w Lublinie 🙂

Opublikowany przez Radek Puśko na 6 czerwca 2017

Sesje tematyczne

Forum (nie może być inaczej) rozpoczęło się od sesji o budżetach obywatelskich (partycypacyjnych). Borys Martela z gdyńskiego Laboratorium Innowacji Społecznych razem z gośćmi krótko podsumowali budżety partycypacyjne w kilku wybranych miastach Polski. Temat następnej sesji to „Komitet Rewitalizacyjny – składnik przepisu na udaną rewitalizację”. Paweł Kołacz z toruńskiej Pracowni Zrównoważonego Rozwoju niezwykle syntetycznie podszedł do tego wątku. Ostatnią wybraną przeze mnie poniedziałkową sesją była rozmowa Izy Kaszyńskiej z Pracowni Dóbr Wspólnych o ogrodach miejskich. Dzień zakończył się oczywiście tak bardzo wyczekiwanymi tzw. aktywnościami wieczornymi.

Drugiego dnia Forum udało mi się dotrzeć na sesję do Marty Kurowskiej, Jolanty Prochowicz i Sylwii „Nikko” Biernackiej pt. „Miasto Kobiet”. Wnioski z tej sesji nie są zbyt optymistyczne. Jest jeszcze wiele do zrobienia w miastach (i nie tylko), abyśmy mogli mówić o pełnym równouprawnieniu i przestrzeni dostępnej dla wszystkich w równym stopniu. Kolejnymi wybranymi przeze mnie tematami była sesja „Przynęta – jak zachęcić ludzi do udziału w konsultacjach społecznych” oraz interesująca (z perspektywy mojej wspólnoty mieszkaniowej) sesja o miejscach aktywności lokalnej czyli tzw. warszawskich „malach”.

Podsumowanie

Na Forum da się zauważyć pewną tendencję. Otóż Forum Praktyków Partycypacji powoli zamienia się w Forum Urzędników Partycypacji. Przy czym nie jest to oczywiście zarzut. Co więcej – cieszę się, że Prezydenci miast w Polsce dostrzegają lokalnych aktywistów i aktywistki, i coraz chętniej zapraszają do pracy na rzecz swojego miasta w strukturach urzędu. Z wielkim uśmiechem na twarzy (i nie ukrywam lekką zazdrością) przyglądałem się solidnym delegacjom z Dąbrowy Górniczej, Warszawy czy Gdyni.

Potwierdzają się moje słowa z ubiegłorocznej notki. Forum jest oczywiście znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Utwierdzam się w przekonaniu, że jest także zbiorową terapią dla zdecydowanej większości jego uczestników i uczestniczek. Nic tak nie pomaga jak „grupa wsparcia” złożona z ludzi o podobnym światopoglądzie i cechach charakteru w materii aktywności obywatelskiej. Dobrze jest, chociaż raz w roku, trafić w środowisko ludzi, którym „chce się chcieć”.

Na zakończenie dołączam oczywiście małą galerię. Jakość zdjęć – jak to z komórki.

Publicznie padło, że Forum Praktyków Partycypacji w 2018 roku odbędzie się na pewno. Otwartym pozostaje pytanie gdzie się zobaczymy. Czy wrócimy do Warszawy czy można przygarnie nas kolejne po Lublinie miasto?

Dobrze było Was wszystkich zobaczyć. Do zobaczenia za rok.

Radek Puśko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *