Bielański Integrator Przedsiębiorczych dla Ukrainy i Białorusi (Radosław Puśko)

fot. archiwum własne autora

Wspominałem już kilka razy o tym, że w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych jednym z projektów jaki koordynuję jest „Kreator biznesów UA”. W wielkim skrócie jest to cykl działań jakie w Integratorze prowadzimy dla przedsiębiorczych osób Ukrainy. W ramach projektu od początku rosyjskiej agresji wspieramy wszystkie zainteresowane, przedsiębiorcze osoby z Ukrainy, które w Warszawie znalazły swój dom. (Dodam, że dzięki moim staraniom projekt udało się rozszerzyć także dla przedsiębiorczych osób z Białorusi)

Co udało się przez ostatnie lata zrobić? Zachęcam do lektury poniższego artykułu. Powstał z okazji niedawnych 5. urodzin Integratora. Jak sądzę chyba najpełniej oddaje co i przede wszystkim ile przez ostatnie lata zrobiliśmy dla Ukrainy (i Białorusi).

Czym jest Bielański Integrator Przedsiębiorczych?

Bielański Integrator Przedsiębiorczych (BIP) to pierwsze lokalne centrum wsparcia przedsiębiorczości, a dokładnie pierwszy miejski bezpłatny cowork połączony z kompleksowym programem wsparcia wiedzą przedsiębiorczych mieszkańców oraz z misją kształtowania postaw przedsiębiorczych. BIP powstał w strukturze Urzędu m.st. Warszawy w dzielnicy Bielany w czerwcu 2019 i obecnie stanowi modelowy wzór miejskiej przestrzeni coworkowej w stale rozrastającym się miejskim ekosystemie proprzedsiębiorczym.

W ramach tego systemu na przedsiębiorczej mapie Warszawy powstają kolejne miejsca podobna do naszego Integratora. Obecnie korzystając w naszych doświadczeń podobne dzielnicowe przestrzenie można spotkać w Dzielnicy Wawer, Ursynów, Praga Południe czy Żoliborz. W planach jest powstanie dzielnicowych coworków w kolejnych lokalizacjach.

Bielański Integrator Przedsiębiorczych jest częścią miejskiego systemu wsparcia osób przedsiębiorczych również na poziomie przekazywania wiedzy. Wspólnie ze wspomnianymi wyżej podmiotami oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego (jedno z biur Urzędu m. st. Warszawy) realizujemy projekty strategiczne w ramach Strategii #Warszawa2030. Łącznie BIP prowadzi aktywnie 22 projekty realizujących Strategię #Warszawa2030 oraz priorytety Prezydenta m. st. Warszawy. Dodatkowo Integrator prowadzi 21 procesów związanych z obsługą działalności całego referatu. Dodam że dzięki naszej pracy jesteśmy miejscem, które prowadzi najwięcej projektów uznanych za strategiczne dla m. st. Warszawy w obszarze wspierania przedsiębiorczości.

Jednym z takich projektów jest „Kryzysowy Cowork: wsparcie uchodźców z Ukrainy. Osobą odpowiedzialną za realizację tego projektu w ramach Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych jest Radosław Puśko.

„Kryzysowy Cowork: wsparcie uchodźców z Ukrainy” – idea i koncepcja

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, do Polski, w tym oczywiście do Warszawy przybyło wiele uchodźców. Wiele z tych osób postanowiło od razu wziąć sprawy w swoje ręce i założyć działalność gospodarczą. W tamtym czasie (okres marzec – październik 2022) powstała gigantyczna potrzeba przekazywania osobom z Ukrainy podstawowej wiedzy o zakładaniu działalności gospodarczej, podstaw systemu finansowego i podatkowego w Polsce oraz tak przyziemne rzeczy jak wskazanie urzędu właściwego do załatwienia danej rzeczy bądź umożliwienia skorzystania z bezpłatnej sieci WiFi.

W odpowiedzi na powyższe potrzeby i oczekiwania osoby pracujące wówczas w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych postanowiły przygotować szereg działań mających wyjść naprzeciw tym nowym potrzebom. W pierwszych miesiącach po rosyjskiej pracownicy BIP udzielali możliwie najbardziej kompleksowego wsparcia, zarejestrowali wiele nowych działalności umożliwiając przede wszystkim wejście imigrantom na rynek pracy. Udzielali także informacji o innych podmiotach świadczących pomoc dla uchodźców.

Dodatkowo dzięki bielańskiemu wydziałowi informatyki w pierwszych miesiącach wojny udostępniliśmy 5 stanowisk do pracy wyposażonych w komputery stacjonarne oraz bezpłatne połączenie z Internetem, wyposażone w ukraińską klawiaturę, a dzięki zewnętrznemu operatorowi i dostawcy sieci zapewniliśmy bezpłatne WIFI dla użytkowników coworku.

Po dołączeniu do zespołu w kwietniu 2023 Radosława Puśko, specjalisty ds. komunikacji i budowania partnerstw projekt „Kryzysowy Cowork: wsparcie uchodźców z Ukrainy”, którego Radosław został koordynatorem znacząco „przyśpieszył”. Nawiązano współpracę z szeregiem instytucji i organizacji pozarządowych świadczących podobne usługi na rzeczy przedsiębiorczej społeczności ukraińskiej. Wśród nich znalazły się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie czy Fundacja Empowerment.

Przez ostatnie blisko 2,5 roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych zoptymalizowaliśmy i rozwinęliśmy nasze usługi oraz propozycje dla przedsiębiorczej społeczności z Ukrainy. Realizując nasze zadania wewnętrzne jako Urząd m. st. Warszawy oraz poszerzając zasięg naszego działania dzięki współpracy z podmiotami zewnętrznymi projekt „Kryzysowy Cowork” ewoluował w „Katalizator Biznesów UA”. Obecnie działamy wielotorowo dostarczając zarówno przestrzeń do pracy jak i umożliwiamy wszystkim zainteresowanym korzystanie z naszej oferty edukacyjno – szkoleniowej.

Bielański Integrator Przedsiębiorczych dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi kadry oraz przy współpracy zewnętrznych ekspertów stał się na przedsiębiorczej mapie Warszawy modelowym miejscem świadczenia usług dotyczących wspierania szeroko rozumianej działalności gospodarczej obywateli i obywatelek Ukrainy.

Poniżej opis działań od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Opis działań w 2022 roku

Już w marcu 2022 w związku z potrzebami uchodźców z Ukrainy przychodzących do Integratora dotyczącymi pozyskania kompleksowego pakietu informacji nt. możliwych opcji aktywizacji zawodowej opracowaliśmy ścieżki obsługi oraz uruchomiliśmy indywidualne konsultacje dla osób z Ukrainy. Zaczęliśmy od następujących obszarów:

1. Pisania CV, poszukiwania pracy w bazach oraz

2. Zakładania firmy w Polsce.

3. Udostępnianie coworku, w tym pierwsza wizyta po ukraińsku

We wrześniu 2022 nawiązaliśmy współpracę z zewnętrznym ekspertem (osoba z językiem ukraińskim) w przedmiocie udzielania konsultacji biznesowych dla obywateli Ukrainy.

W tamtym czasie nawiązaliśmy także wstępny kontakt z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, która przeprowadziła konsultacje dotyczące doradztwa zawodowego oraz Polsko-Ukraińska Izbą Gospodarczą i Domem Ukraińskim. Odbyły się w także tzw. niedziele biznesowe czyli networkingowe spotkania pod hasłem Forum Ukraińskich Kobiet.

Opis działań w 2023

W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszyły się i cieszą konsultacje dla osób z Ukrainy, które chcą otworzyć firmę w Warszawie kontynuowaliśmy ten projekt. Dzięki zaangażowaniu Radosława Puśko projekt konsultacji dla przedsiębiorczych osób z Ukrainy pn. Отримайте консультаційні послуги щодо процесу створення бізнесу в Польщі (ang. Consulting services on the process of creating a business in Poland) jest obecnie jedynym tego typu produktem na przedsiębiorczej mapie m. st. Warszawy dedykowanym stricte obywatelom Ukrainy. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania oferta została poszerzona o konsultacje dla przedsiębiorczych osób z Białorusi, które w Warszawie znalazły swój dom i miejsce do twórczej aktywności.

Niewątpliwą wartością tego projektu jest również ogólnodostępność, brak opłat i prowadzenie w języku ukraińskim (rosyjskim) Osobom z Ukrainy szczególnie bliskie (jak wynika z naszych wewnętrznych badań) jest połączenie rozmowy z języku ukraińskim oraz doświadczenia i kompetencji prowadzącego – osoby eksperckiej z jakiej korzystac BIP. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w wybrany dzień tygodnia w siedzibie Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych lub w formule online.

Mając w nazwie “Integrator” i realizując ten projekt działamy także na polu integracji społeczności ukraińskiej w Warszawie. Integrator stał się miejscem sieciowania ludzi z Ukrainy prowadzących lub mających w planach założyć biznes w Warszawie. Osoby korzystające z naszych konsultacji wymieniają się kontaktami, rozmawiają o wspólnych działaniach itp.

Podsumowując: powstał skalowalny project, punktowo dedykowany przedsiębiorczej społeczności osób z Ukrainy i Białorusi w Warszawie.

Dodatkowo wraz z systematycznie rosnącymi potrzebami społeczności ukraińskiej w Warszawie kontynuowaliśmy / rozpoczęliśmy prace nad innymi projektami na rzecz wspierania przedsiębiorczości osób z Ukrainy. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, z którą realizujemy projekt pn. „My Digital Life” skierowany do przedsiębiorczych osób z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 i chciałyby założyć w Polsce firmę. W 2023 odbyły się dwa cykle. W projekcie który składa się z 4 sesji warsztatowych w 2023 oraz sesji mentoringowych uczestniczyło 40 osób. Podczas warszstatów i sesji uczestniczki i uczestnicy dopracowują swój pomysł na działalność, uczą się o różnych modelach biznesowych oraz otrzymują wsparcie w zakresie strategii marketingowo- sprzedażowej i budowania relacji z klientami.

Opis działań w 2024

Niesłabnące zainteresowania przedsiębiorczej społeczności ludzi z Ukrainy usługami Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych jednoznacznie wskazuje na potrzebę kontynuowania działań. Oprócz dotychczasowych takich jak kurs My Digital Life czy dedykowane konsultacje dla obywateli Ukrainy rozwinęliśmy współpracę z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego organizując tzw. Bootcampy – cykl zamiejscowych (poza Warszawą) warsztatów służących wzmacnianiu przedsiębiorczych kompetencji osób z Ukrainy.

Bootcampy składają się na dwa dni szkoleniowe i sesje mentoringowe podczas których uczestniczki i uczestnicy dopracowują swój pomysł na działalność, uczą się o różnych modelach biznesowych, poznają wątki dotyczące księgowości oraz otrzymują wsparcie w zakresie strategii marketingowo – sprzedażowej i budowania relacji z klientami. Dotychczas Bootcampy zrealizowaliśmy w Gdyni (w dniach 13 – 14 kwietnia) we Wrocławiu (w dniach 25 – 26 maja) oraz w Krakowie (8 – 9 czerwca). Łącznie skorzystało 122 osoby.

Nasza główną usługą i flagowym produktem są realizowane wspólnie z zewnętrznym ekspertem od blisko 22 miesięcy konsultacje biznesowe dla obywateli Ukrainy. (Opisane szerzej w poprzednim akapicie) Co tydzień w wybrany dzień tygodnia nieprzerwanie od października 2022 roku proponujemy, razem z naszym partnerem merytorycznym wszystkim zainteresowanym, przedsiębiorczym osobom z Ukrainy biznesowe konsultacje służące wzmocnieniu ich potencjału i podniesienie biznesowych kompetencji. Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki staraniom Radosława Puśko powyższe konsultacje postanowiliśmy również poszerzyć o lokalną warszawską przedsiębiorczą społeczność osób z Białorusi

Statystyki:

Grupa docelowa wydarzeń i konsultacji: przedsiębiorcy MŚP i osoby planujące założenie biznesu

Główne wskaźniki projektu w 2022: Z 74 osobami rozmawialiśmy o zakładaniu firmy w Polsce, odwiedziło nas 147 osoby którym pomagaliśmy, napisać CV i poszukać pracy. 300 razy osoby z Ukrainy korzystały z przestrzeni coworkingowej. Już w 2022 roku przedsiębiorczy użytkownicy z Ukrainy organizowali również samodzielnie spotkania sieciujące dla własnego środowiska w salach Integratora.

Zorganizowaliśmy dodatkowo wydarzenie stacjonarne (przypomnimy – to jeszcze czasy pandemii Covid) z doradcą podatkowym pn. „Jak rozpocząć biznes w Polsce” w którym wzięło udział 36 osób, a transmisja była emitowana przez Dom Ukraiński na Facebooku.

Główne wskaźniki projektu w 2023: Ze 120 osobami rozmawialiśmy o zakładaniu firmy w Polsce. Nasi przedsiębiorczy użytkownicy z Ukrainy organizują również samodzielnie spotkania sieciujące dla osób z Ukrainy w salach Integratora. W projekcie pn. „My Digital Life” uczestniczyło 40 osób. Na co dzień wśród użytkowników i użytkowniczek Integratora znajduje się wiele osób pochodzących z Ukrainy.

Udzielaliśmy 131 godzin konsultacji i szkoleń w których wzięło udział aż 234 uczestników, w tym 120 osób + 40 osób z kursu My Digital Life realizowanym z podmiotem zewnętrznym.

Główne wskaźniki projektu w 2024: Dotychczas (stan na 30.06.2024) rozmawialiśmy w ramach indywidualnych konsultacji z 59 osobami z Ukrainy. Z naszych usług korzystają przedstawiciele przeróżnych biznesów i branż: kursy językowe, remonty / sprzątanie / naprawa odzieży, HR, programiści i specjaliści IT, branża beauty, budownictwo, kwiaciarnie itd.

W projekcie pn. „My Digital Life” (łącznie od lipca 2023 odbyło się5 edycji) uczestniczyło dotychczas 100 osób. Cieszymy się niesłabnącym zainteresowaniem i na co dzień wśród użytkowników i użytkowniczek Integratora znajduje się wiele osób pochodzących z Ukrainy i Bialorusi.

Opinie użytkowniczek i użytkowników

Zgodnie z prowadzonymi przez nas badaniami opinii i oceny jakości wszystkie nasze propozycje cieszą się wśród przedsiębiorczej społeczności ukraińskiej niesłabnącym zainteresowaniem. Co jest ważne dla nas i naszych partnerów merytorycznych wszystkie realizowane przez nas działania są oceniane bardzo dobrze i dobrze. Poniżej przykłady.

Spośród ankiet jakie realizujemy wśród uczestników projektu My Digital Life jaki realizujemy w siedzibie Bielańskiego Integratora Przedsiębiorczych razem z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 100 % ocenia jest bardzo dobrze lub dobrze (średnio ok 80% bardzo dobrze, ok. 20% dobrze) Niezwykle cennym dla nas wskaźnikiem jest także fakt, ze po zakończeniu kursu uczestnicy poleciliby swoim znajomym ten kurs. (Średnio 75% zdecydowanie poleca, 25% raczej poleca) oraz znacząco podnieśli swoje przedsiębiorcze kompetencje. Średnio 70% osób czują się „raczej lepiej” przygotowane do założenia i prowadzenia firmy w Polsce. Odsetek osób które czują się zdecydowanie lepiej osculuje wokół 30%.

Після курсу – набагато впевненіше (ukr. Po kursie – dużo pewniejszy siebie) – to jest z opinii osoby po 3. edycji kursu My Digital Life.  Takich opinii jest dużo więcej i za wszystkie dziękujemy naszym podopiecznym. Jednocześnie takie wypowiedzi pokazują że nasze działania na rzecz wzmacniania przedsiębiorczych osób z Ukrainy mają sens i należy je kontynuować.

Wsród osób korzystających z konsultacji biznesowych pn. Отримайте консультаційні послуги щодо процесу створення бізнесу в Польщі (ang. Consulting services on the process of creating a business in Poland) prowadzonych przez naszego zewnętrznego eksperta 100 % uczestników ocenia je bardzo dobrze.

Podsumowanie

Jako osoba która ma przyjemność i zaszczyt koordynować projekt Katalizator Biznesów UA w BIP widzę niesłabnące zainteresowanie naszymi usługami wśród przedsiębiorczej społeczności osób z Ukrainy i Białorusi mieszkających w Warszawie.

Oprócz oczywistych korzyści dla tego środowiska, dostrzegamy też w Integratorze wartość dodaną w postaci sieciowa, networkingu i budowania szerszej polsko – ukraińsko – białoruskiej przedsiębiorczej społeczności. Niemalże każdego dnia obserwujemy zawiązywanie się nowych znajomości i powstawania nowych relacji biznesowych. W różnorodności siła i rozwój.

Słowem kluczem jest także solidarność – ta codzienna, pisana przez małe „s”, której jestem wielkim zwolennikiem. I właśnie ta mała „codzienna” solidarność udaje się dzięki temu projektowi wcielać w życie.

Każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *