Budżet obywatelski w Białymstoku do poprawki…
Budżet obywatelski (BO) działa w Białymstoku już kilka lat. Obecnie realizowana jest jego 4 edycja – jesteśmy obecnie jako mieszkańcy i mieszkanki Białegostoku przed etapem głosowania na zgłoszone w tym roku i zweryfikowane projekty.
Dotychczasowe uchwały Rady Miasta Białystok są realizowane, co oczywiście cieszy. Rezultaty są różne, co cieszy mniej, a z dostępnością obiektów powstałych w ramach budżetu obywatelskiego bywa niekiedy źle, co oczywiście nie cieszy, a smuci.
Ogólnodostępność ?
W ramach budżetu obywatelskiego powstało dotychczas w Białymstoku wiele boisk i obiektów sportowych. Nowe, funkcjonalne, bezpieczne – nic tylko korzystać. Okazuje się, że do przymiotników przytoczonych w poprzednim zdaniu można także dodać jeszcze jeden – „zamknięte”.
Wśród sygnałów, jakie do mnie docierają, więcej uwagi poświęcę przypadkowi boiska Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku przy ul. 1000-lecia Państwa Polskiego 14. Boisko powstało oczywiście w ramach budżetu obywatelskiego. Kliknijcie koniecznie w link w poprzednim zdaniu i przeczytajcie pierwsze zdanie:
Centrum Sportowe Tysiąclecia przy Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku – projekt Budżetu Partycypacyjnego 2015 – będzie służyło mieszkańcom już od połowy listopada.
Zacznę od pochwał. Trzeba przyznać, że obiekt robi wrażenie. Po raz kolejny gratuluję mieszkańcom i mieszkankom obywatelskiego zaangażowania, a Prezydentowi dobrej realizacji. Ponad 8000 głosów pokazuje, jak bardzo zależało lokalnej społeczności na tym projekcie. Nic tylko korzystać, wszak Centrum Sportowe ma służyć mieszkańcom.
A rzeczywistość sobie…
Rzeczywistość przynosi nam jednak zupełnie odmienne doświadczenia. Są w Białymstoku boiska, powstałe w ramach BO, ze wspomnianym wyżej Centrum Sportowym, o których ciężko jest powiedzieć, że spełniają kryterium ogólnodostępności. Spotkało to mojego kolegę, który nie mógł skorzystać z dobrodziejstw nowego obiektu. Prosząc o wyjaśnienia, sprawa dotarła aż do Departamentu Edukacji w białostockim Urzędzie Miejskim. Odpowiedź jaką otrzymał jest dalece odległa od idei i istoty obiektów powstałych w ramach BO. Argumenty mówiące zwłaszcza o tym, że korzystanie z boiska wpływa na zużywanie się murawy są nie do przyjęcia. Zrozumiała jest konieczność doglądania obiektu po wyjściu każdej grupy i sprawdzanie potencjalnych uszkodzeń sprzętu, ale nie może być to przyczynkiem do odmowy wejścia na teren. Podobnie nie można przyjąć do wiadomości innego zdania z urzędniczej odpowiedzi, że sporadyczne wejścia będą możliwe na wcześniejszych zasadach, zaś wejścia regularne tak, jak dotychczas będą wymagały podpisania umowy.
Co więcej, na stronie www.bialystok.pl widnieje informacja, że odbiór końcowy tej inwestycji nastąpił dokładnie 8 grudnia 2015. W odpowiedzi od urzędnika z Departamentu Edukacji czytamy, że 13 września 2016 nastąpi uroczyste i oficjalne otwarcie obiektów sportowych. Powstaje pytanie co się działo z Centrum Sportowym przez ostatnie 9 miesięcy?
Na zakończenie dodam, że są oczywiście w Białymstoku obiekty powstałe w ramach budżetu obywatelskiego, które rzeczywiście spełniają wymogi ogólnodostępności. To cieszy. Rozumiem też obawy zarówno urzędników miejskich jak i pracowników danych obiektów, że nowe boiska mogą być niszczone. Nie może to być jednak argumentem przeciwko ograniczaniu ich dostępności. Są rozwiązania, które pozwolą skutecznie zadbać zarówno o dobre samopoczucie potencjalnych użytkowników jak i zarządców boisk.
Warto więc zadbać, żeby wszystkie obiekty były możliwie jak najszerzej otwarte dla społeczności białostockiej. Realizacje powstałe w wyniku BO to klasyczny przykład tzw. dobra wspólnego, które powinno w jak największym stopniu spełniać kryterium ogólnodostępności. Mam nadzieję, że tą notką zwrócę odpowiednim instytucjom uwagę na ten problem i że zostanie on w najbliższej przyszłości rozwiązany, tak aby nie dochodziło do przypadków, że grupa przyjaciół chcąc poruszać się na świeżym powietrzu „odbija się od klamki”…
Dziękuję również, tym wszystkim, którzy podsyłają mi informacje o nieprawidłowościach w materii budżetu obywatelskiego. Tylko wspólną pracą możemy podnosić jakość stanowionego prawa i jego późniejszej realizacji.
Radek Puśko
[…] z boisk sportowych będących własnością Miasta Białystok. O tym problemie także pisałem w jednej ze swoich notek i wierzę, że radni podejdą do tego tematu […]