Ofiary „Burego” upamiętnione

Ratusz w Bielsku Podlaski

Ratusz w Bielsku Podlaski

Rada Miasta Bielska Podlaski na sesji w dniu 26 stycznia 2016 upamiętniła ofiary „Burego” sprzed 70 lat. Bielscy radni stosunkiem głosów 16 za, przeciw 3, wstrzymało się 2, przyjęli oświadczenie „w sprawie upamiętnienia 70 rocznicy pacyfikacji wsi Zaleszany, Wólka Wygonowska, Zanie i Końcowizna oraz zabójstwa furmanów w okolicach wsi Puchały Stare” – tak brzmi pełna nazwa oświadczenia.

Przewodniczący Igor Łukaszuk po głosowaniu odczytał treść oświadczenia i wszyscy obecni na sali (także Ci, którzy byli przeciw lub wstrzymali się) na wniosek Przewodniczącego, minutą ciszy oddali ofiarom hołd.

W swojej poprzedniej notce wspomniałem, że po sesji chciałbym pogratulować całej Radzie Miasta Bielsk Podlaski przyjęcia oświadczenia przywracającego pamięć. Tak się stało. Radni przyjęli wyważone i roztropne oświadczenie. Nie ukrywam, że jadąc do Bielska miałem obawy o to, czy temat nie zacznie być rozgrywany politycznie. Radni jednak poważnie podeszli do naszej, wspólnej historii i dobrze się stało, że obyło się bez niepotrzebnych słownych przepychanek w tak wrażliwej i delikatnej kwestii.

Minuta ciszy ku czci ofiar

Dołączam także raz jeszcze treść przyjętego oświadczenia

oświadczenie w sprawie ofiar Burego

Oświadczenie przyjęte przez Radę Miasta Bielsk Podlaski w sprawie ofiar „Burego”

Bielskie hasło promocyjne jakie można znaleźć na stronach www tamtejszego urzędu miasta to Bielsk Podlaski łączy ludzi. Dodam także, że pamięć o historii także powinna łączyć ludzi, czego dobrym przykładem jest powyższe oświadczenie. Pamięć i prawda, nawet (a może przede wszystkim) ta trudna i bolesna, jest tym na czym powinniśmy budować nasze dobrosąsiedzkie, podlaskie relacje. Pamiętając o historii pracujmy nad tym każdego dnia.


Na zakończenie mała errata do pracy radnych i tego co zaobserwowałem na wczorajszej sesji i na stronach www bielskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Porównując prace bielskich radnych z pracą Rady Miasta Białystok rzuca się w oczy forma zgłaszania poprawek. Otóż w Bielsku poprawki do projektów uchwał radni mogą zgłaszać w formie ustnej. Podobnie jest oczywiście w Białymstoku i każdej innej radzie gminy/miasta. W Białymstoku jednak zaraz po ustnym zgłoszeniu, radni mają obowiązek przedłożyć Przewodniczącemu Rady poprawkę/poprawki na piśmie. Dzięki temu Rada Miasta na etapie głosowania wie co głosuje. Proste, a bardzo ułatwia pracę.

Byłem wczoraj świadkiem sytuacji, kiedy jeden z bielskich radnych zgłosił poprawkę ustnie. Poprawka została oczywiście przez Przewodniczącego Rady przyjęta i zgodnie z procedurą poddana pod głosowanie. Przewodniczący przed głosowaniem dopytał czy wszyscy na sali rozumieją treść poprawki i jak się okazało tuż przed podniesieniem ręki, jeden z radnych głośno domagał się wytłumaczenia co jest tematem głosowania. Ustne zgłaszanie poprawek powoduje komplikacje i niedopowiedzenia, i jak się okazało w dalszej dyskusji, Rada nie do końca wiedziała co ma głosować. Warto zmienić statut w tym temacie.

Kwestia projektów uchwał na bielskim BIPie. Białostocki BIP nie jest wzorem przejrzystości i transparentności, ale dość łatwo, w jednym miejscu, możemy odszukać projekty wszystkich uchwał, które później są procedowane na sesji. W Bielsku na stronach Biuletynu Informacji Publicznej projekty uchwał, stanowisk czy oświadczeń są poumieszczane w różnych miejscach co jest niepraktyczne. Warto to dopracować, aby wszyscy mogli w jak najprostszy sposób zapoznać się z tym, nad czym pracuje Rada Miasta. Przyczynić się to może do większej aktywności obywatelskiej mieszkańców i mieszkanek Bielska Podlaskiego. Wierzę, że powyższymi zainteresują się bielscy radni (Tomasz Sulima zajmij się proszę tematem) i Burmistrz Borowski.

Radek Puśko

One Response to “Ofiary „Burego” upamiętnione

  • Dziękuję – jako były samorządowiec i ciągle niebyły człowiek – za to, że mogłem się dzięki Panu tyle dowiedzieć, tyle nauczyć. Za tę dobrą stronę i za to, że widzi Pan złożoność i historii, i naszej ludzkiej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *