Rada Miasta Bielsk Podlaski
Zbliża się kolejna sesja rady miasta. Nie, nie białostockiej. Tym razem, jako że horyzonty trzeba nieustannie poszerzać, wybiorę się do Bielska Podlaskiego na sesję tamtejszej Rady.
Wśród kilku punktów, można rzec, standardowej pracy wszystkich rad gmin, jeden interesuje mnie szczególnie, zwłaszcza w kontekście pamięci i prawdy historycznej. Grupa radnych (w tym Tomasz Sulima) przygotowała stanowisko, które mam nadzieję, cała Rada Miasta Bielsk Podlaski przyjmie na sesji jako głos lokalnej społeczności, upamiętniający niezwykle ważne wydarzenie w historii naszego Podlasia.
Zbliża się 70 rocznica pacyfikacji podlaskich wsi z powiatu Bielsk Podlaski: są m.in. Zaleszany, Zanie, Szpaki, Puchały Stare, Wólka Wygonowska – pacyfikacji i morderstw dokonywanych przez oddziały Romualda Rajsa ps. „Bury”. O tym co stało się w 1946 roku we wspomnianych wsiach możemy przeczytać na stronach www Instytutu Pamięci Narodowej:
1. W dniu 29.01.1946 r. we wsi Zaleszany zginęło (zastrzeleni i spaleni) 16 osób oraz usiłowano pozbawić życia pozostałych mieszkańców poprzez zamknięcie ich w jednym domu, który został podpalony i spowodowano uszkodzenia ciała poprzez poparzenie co najmniej dwóch osób i dokonano w tym samym dniu we wsi Wólka Wygonowska pozbawienia życia przez zastrzelenie 2 osób,
2. W dniu 31.01.1946 r. w pobliżu miejscowości Puchały Stare pozbawiono życia przez rozstrzelanie 30 mężczyzn.
3. W dniu 2 lutego 1946 r. we wsi Zanie pozbawiono życia przez zastrzelenie, jak i spalenie 24 osób i spowodowano uszkodzenia ciała wskutek postrzelenia z broni palnej i poparzenia 8 mieszkańców oraz w tym samym dniu we wsi Szpaki pozbawiono życia przez zastrzelenie lub spalenie 5 osób i spowodowano uszkodzenia ciała w wyniku postrzelenia z broni palnej 4 osób, z których to 2 osoby zmarły, jak również doprowadzono do pożaru zabudowań tych wsi i wsi Końcowizna.
W związku z tym w porządku obrad Rady Miasta Bielsk Podlaski jest oświadczenie, którego treść, dzięki uprzejmości Tomka Sulimy, zamieszczam powyżej. Jest to głos wyważony i niezwykle potrzebny. „Rajd Burego”, zbrodnia i plama na honorze podziemia niepodległościowego, powinna i musi pozostać w naszej pamięci. Żołnierze Wyklęci zapisali chwalebną kartę w historii RP (dość wspomnieć Rotmistrza Pileckiego czy Generała Fieldorfa) Byli też tacy, których czyny, jak czytamy w projekcie oświadczenia są godne potępienia i takie też były działania „Burego”. Sam IPN stwierdza, że zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. noszą znamiona ludobójstwa. O takich wydarzeniach trzeba i należy pamiętać i serdecznie gratuluję grupie bielskich radnych inicjatywy w tym jakże ważnym temacie. Mam też nadzieję, że po sesji będę mógł pogratulować całej Radzie Miasta Bielsk Podlaski przyjęcia oświadczenia przywracającego pamięć i prawdę.
Pamięć i prawda, a także wzajemny szacunek i dobra wola, są tym, na czym powinniśmy budować nasze dobrosąsiedzkie, podlaskie relacje.
Dla wszystkich zainteresowanych załączam poniżej proponowany porządek obrad bielskiej sesji z dnia 26.01.2016. Polecam także zajrzeć na strony www Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie można znaleźć więcej informacji o niechlubnych wydarzeniach sprzed 70 lat.
Radek Puśko
[…] swojej poprzedniej notce wspomniałem, że po sesji chciałbym pogratulować całej Radzie Miasta Bielsk Podlaski […]