SESJA RADY MIASTA BIAŁYSTOK W DNIU 18 CZERWCA 2018 R.

Sesja Rady Miasta Białystok

Sesja Rady Miasta Białystok

Przed nami czerwcowa sesja Rady Miasta Białystok (RMB). Radni i radne spotkają się 18 czerwca, standardowo w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza. Sesja RMB rozpocznie się o godz. 10.00. Wcześniej, bo już od godz. 9.00 część radnych spotka się na posiedzeniach aż czterech komisji: Infrastruktury Komunalnej, Edukacji i Wychowania, Sportu i Turystyki oraz Komisji Rewizyjnej. Zwłaszcza ostatnia komisja z perspektywy tematyki sesji wydaje się szczególnie ważna.

Zanim przejdę do tematu absolutorium wspomnieć trzeba o zagadnieniach jakie mają być poruszane na komisjach. Na Komisji Sportu i Turystyki radni wyrażą stanowisko w sprawie ustanowienia „Ronda Jagiellonii Białystok”. Rondo jest dopiero projektowane i ma się ono znaleźć u zbiegu ulic  Jana Pawła II i Narodowych Sił Zbrojnych. O Rondzie Jagiellonii zaczął mówić kandydat na Prezydenta Tadeusz Arłukowicz i jak widać radni „podchwycili” ten pomysł.

Tematem posiedzenia Komisji Infrastruktury Komunalnej będzie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu „Wodociągów Białostockich” Sp. z o.o. w latach 2018-2022.

Komisja Edukacji i Wychowania zajmie się projektem uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania”.

Absolutorium dla Prezydenta

Sesja Rady Miasta Białystok rozpocznie się tematem absolutorium dla Prezydenta. W porządku obrad znajdziemy dwa projekty uchwał, z których można wyczytać jak potoczy się głosowanie nad tym arcyciekawym tematem.

  • projekt uchwały w sprawie niezatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta Białegostoku za 2017 rok oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Białegostoku za 2017 rok
  • projekt uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Białegostoku

Będzie to najprawdopodobniej kolejny raz kiedy większość jaką dysponuje klub PiS w Radzie Miasta przegłosuje niezatwierdzenia sprawozdania finansowego i nieudzielenie absolutorium. Tak się działo w poprzednich latach obecnej kadencji. Doprowadzało to do nieustannych sprzeczek i tarć między Prezydentem a klubem PiS, z których to tarć nic dobrego dla Białegostoku nie wynikało. Dziecinne przepychanki, połączone nawet z obniżeniem uposażenia Prezydentowi na zakończeniu kadencji wzbudzać mogą z jednej strony uśmiech, a z drugiej politowanie. Wątek ten dobrze rozwinął w swoim felietonie red. Kłopotowski z białostockiej Wyborczej. Po tylu latach nieudzielania przez klub PiS absolutorium dla Prezydenta Truskolaskiego straciło ono swój wydźwięk i polityczną moc. Z drugiej strony wynik głosowania nad absolutorium nie musi być oczywisty. Wszyscy zdaje się pamiętamy przypadek pewnego radnego, ówcześnie w klubie PiS, z roku 2014.

Porządek obrad

Sesja rozpocznie się wspomnianym wyżej tematem nieudzielenia absolutorium. W dalszej części radni zmienią budżet na 2018. Wśród wielu poprawek są m.in dodatkowe finanse dla pracowników Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Kolejnymi punktami będą regulaminy i programy. Rada niejako przyjmować je będzie hurtem. Będą wśród nich:

  • projekt uchwały w sprawie uchwalenia projektu „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Białystok.”
  • niezwykle ważny projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami dla Miasta Białegostoku na lata 2018 – 2021″
  • projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Białegostoku”
  • projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu polityki kulturalnej Miasta Białystok na lata 2018-2022 plus”

Szczególnie ciekawe i interesujące może być jak zachowają się radni w temacie polityki kulturalnej. Co zostanie w tym programie zmienione i jak ostatecznie zostanie przegłosowany.

Rada zajmie się też dwoma planami miejscowymi:

  • w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Centrum w Białymstoku (rejon ul. Lipowej i Nowy Świat)
  • w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Jaroszówka w Białymstoku (rejon ul. Gen. W. Andersa i Al. 1000-lecia Państwa Polskiego)
  • projekt uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Bojary w Białymstoku (rejon ul. Towarowej, Skorupskiej, Świętojańskiej, J.K. Branickiego, Ogrodowej i Sienkiewicza)
  • projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Dojlidy w Białymstoku (rejon ulic: ks. S. Suchowolca i J. Kuronia) – etap II

Ulica „Łupaszki”

Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" będzie patronem ulicy w Białymstoku. Głosami polityków PiS Rada Miasta przyjęła…

Opublikowany przez Inicjatywa dla Białegostoku 24 kwietnia 2018

Na sam koniec sesji w proponowanym porządku obrad znajdziemy projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy, położonej w Białymstoku na osiedlach: nr 11 – Piasta I i nr 13 – Skorupy. Chodzi o zmianę nazwy ul. „Łupaszki” jaką radni ustanowili na sesji 23 kwietnia. Już wtedy na sesji padały argumenty, że ta nazwa będzie dzielić. Inicjatywa dla Białegostoku jako jedna z pierwszych podnosiła, że nazywanie ulicy imieniem mjr Szendzielarza ps. „Łupaszka” jest niewłaściwe. Dość wspomnieć, że po zamontowaniu tabliczek z nazwą są one niszczone. Na okolicznych płotach pojawiają się teksty przypominające, delikatnie mówiąc, że „Łupaszka” nie nadaje się na patrona ulicy.

Zobaczymy się jak zachowają się radni. Może ostatnie prawie dwa miesiące były dobrym czasem na refleksję i zmianę kwietniowej decyzji. Póki co przypominam fragment z sesji 23 kwietnia 2018 kiedy Rada przegłosowała ulicę „Łupaszki”. Dziwić może, że w tak ważnej dla lokalnej społeczności sprawie tak mało radnych zabrało wówczas głos. Zobaczymy jak będzie na sesji w czerwcu.

Głosowanie nad ul. "Łupaszki" na sesji Rady Miasta Białystok 23 kwietnia 2018.

23 kwietnia na sesji Rady Miasta Białystok miała być głosowana nowa nazwa ulicy o jakże swojskiej nazwie "Podlaska". Niestety, w trakcie prac nad uchwałą pojawiła się poprawka z klubu PiS, aby nazwę "Podlaska" zmienić na ul. Łupaszki. Poprawka przeszła (klub PiS ma większość w Radzie Miasta) i w Białymstoku mamy nieszczęsną ulice mjr. Szendzielarza ps. Łupaszka. O tym, że nazwisko to wzbudza kontrowersje świadczy fakt, że tabliczka z nazwą Łupaszki jest systematycznie niszczona, a na okolicznych płotach pojawiają się teksty mówiące o niechlubnej przeszłości Łupaszki. Nie wszyscy żołnierze wyklęci byli postaciami bez skaz. Jędną z takich postaci jest Łupaszka, który ma krew na rękach i nie zasługuje na ulice swojego imienia ani w Białymstoku, ani na Podlasiu ani gdzie indziej w Polsce. Tym bardziej, że postać Szendzielarza zostanie upamiętniona (o czym także zadecydował klub PiS) w tzw. Aleji Niezłomnych w Białymstoku. Na kolejnej sesji 18 czerwca temat wróci. Grupka radnych podejmie próbę zmiany ul. Łupaszki i powrotu do pomysłu ul. Podlaskiej.

Opublikowany przez Radek Puśko 17 czerwca 2018

Radek Puśko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *