XIX sesja Rady Miasta Białystok (29 lutego 2016)
Czas na kolejną sesję Rady Miasta Białystok. Radni zbiorą się 29 lutego, standardowo w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza. Po ostatniej sesji (15 lutego), na której Rada Miasta przyjęła uchwałę o przyjęciu błogosławionego ks. Michała Sopoćko za patrona Białegostoku, radni wracają do merytorycznej pracy. Porządek obrad zapowiada się ciekawie. Jest wiele punktów, które mogą wzbudzić ożywioną dyskusję.
Sesja rozpocznie się informacją Prezydenta na temat planów budowy węzła integrującego komunikacje kolejową i autobusową w Białymstoku oraz w sprawie miejsc w przedszkolach w związku ze zmianami w systemie oświaty. Prezydent ma poinformować czy w Białymstoku mamy dostateczną ilość miejsc dla maluchów.
Kolejne punkty dotyczą budżetu miejskiego, a konkretnie jego zmiany wraz z Wieloletnią Prognozą Finansową (WPF). Powiększa się plan dochodów budżetu Miasta o kwotę 3.183.337 zł. W planach Miasta jest też zawarcie umowy z Powiatem Białostockim celem realizacji projektu pod nazwą „Centrum Kompetencji BOF”, (Białostocki Obszar Funkcjonalny) zadaniem którego jest podniesienie kompetencji uczniów i słuchaczy szkół zawodowych, aby zwiększyć ich szanse na regionalnym rynku pracy. Wszystko oczywiście na potrzeby lokalnej gospodarki. Podobne programy w ramach BOF Białystok chce rozpocząć z gminami ościennymi w materii rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego. Istotnym punktem jest także uchwała w sprawie przyjęcia „Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Białegostoku”. Jak przeczytać można w uzasadnieniu projektu tejże uchwały:
Na terenie strefy aglomeracja białostocka [PL2001] obejmującej obszar w granicach administracyjnych miasta Białegostoku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, w ramach prowadzonego monitoringu jakości środowiska wykazał w latach 2011-2012 przekroczenia standardów jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
oraz
Planowane zadania dotyczą źródeł niskiej emisji położonych na nieruchomościach zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Białegostoku, w szczególności na osiedlach: Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Starosielce, Jaroszówka, Wygoda i Kawaleryjskie, bowiem, według diagnozy stanu aerosanitarnego wykonanej w ramach POP (Program Ochrony Powietrza), na terenie tych osiedli występują obszary z przekroczonym poziomem dopuszczalnym pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 oraz poziomem docelowym benzo/a/pirenu.
Powyższe cytaty mam nadzieję uzmysławiają jak ważna jest to uchwała i jakie działania trzeba będzie podjąć w związku z jej realizacją. Jednocześnie dobrze widać, że powietrze, wbrew naszemu wyobrażeniu o zielonych płucach Polski, w Białymstoku wcale nie jest tak czyste.
W porządku obrad są też projekty uchwał dotyczące określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a także projekt uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Nowo wybranej Białostockiej RDPP, pozostaje mi życzyć powodzenia w pracy na rzecz jak najszerzej rozumianego pożytku publicznego, dobrych standardów i rzecznictwa. Mam nadzieję, że posiedzenia naszej Rady wzorem innych polskich rad, będą oczywiście otwarte, jawne i w każdej chwili będzie można przyjść, popatrzeć i posłuchać jak rozwija się pożytek publiczny w Białymstoku.
Projekt uchwały budżetu obywatelskiego na 2017 analizowałem w jednej z ostatnich notek. Z tego co zdążyłem zauważyć, od spotkania konsultacyjnego z początku lutego niewiele się zmieniło. Zagadką pozostaje wciąż jedna z najważniejszych rzeczy – pieniądze. Przedstawiciele klubu PO chcą uzależnić kwotę BO od budżetu Miasta – miałoby to być 1,5 %. Radny Koronkiewicz proponuje 1 %. Nie słyszałem, żeby w temacie wypowiadał się klub Pana Prezydenta Truskolaskiego. Ze strony klubu PiS docierają niejednorodne sygnały. Część radnych chce powiększenia ubiegłorocznej kwoty, inni chcą ją znacząco zredukować, przekazując zdobyte w ten sposób pieniądze na hale widowiskowo – sportową. W artykule Gazety ze strony jednego z działaczy PiS pada znaczące zdanie – Musimy gdzieś znaleźć te pieniądze. Moim zdaniem zmniejszenie kwoty na budżet obywatelski dla Białegostoku z przeznaczeniem na kolejną inwestycję to krok w niewłaściwym kierunku. Jeśli chce się budować halę (osobiście uważam, że jest to wydatek niekoniecznie uzasadniony) i przy okazji publicznie się twierdzi, że trzeba „gdzieś znaleźć te pieniądze” to wygląda to na rozpoczynanie budowy od sufitu. Panie i Panowie – uprzejmie proszę, jeśli planujecie potężna inwestycję (a taką jest hala), to na początku trzeba zdobyć i zagwarantować na to fundusze. Budżet obywatelski powinien być ostatnią szufladką, w której tych funduszy należy szukać.
W porządku obrad są także punkty dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Radni zajmą się planami dla części osiedla Zawady w Białymstoku (rejon ulic Polnej i Końcowej), osiedli Dojlidy i Skorupy w Białymstoku (rejon ulic: Baranowickiej, K. Ciołkowskiego i Plażowej) – etap I, osiedli Centrum i Przydworcowe w Białymstoku (rejon ul. Młynowej i Cieszyńskiej) oraz zgodnie z ustaleniami na ostatniej Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, planem mającym chronić mural „Dziewczynka z konewką”.
Oprócz powyższych jest także wiele innych, istotnych punktów, których nie chcąc przedłużać notki, nie będę rozwijać. Dodam, że radni poruszą temat ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Las Zwierzyniecki”, pojawi się kwestia zasad i warunków sytuowania, gabarytów oraz materiałów z jakich zrobione mogą być białostockie reklamy. Jednym z ostatnich punktów będzie podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia ulg bilety komunikacji miejskiej w Białymstoku. Po raz kolejny przypomnę wielokrotnie poruszany przez mnie wątek. W obliczu dołujących cen paliw trzeba i wręcz należy pomyśleć nad obniżką cen biletów autobusowych.
Proponowany porządek obrad sesji na dzień 29 lutego załączam poniżej. Rada Miasta może do porządku oczywiście wprowadzić zmiany.
Radek Puśko