XLII SESJA RADY MIASTA BIAŁYSTOK W DNIU 30 PAŹDZIERNIKA 2017 R.
W poniedziałek 30 października odbędzie się druga po wakacjach sesja Rady Miasta Białystok (RMB). Radni i radne spotkają standardowo w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza. Sesja RMB rozpocznie się o godz. 10. Tuż przed samą sesją część radnych spotka się, aby dokończyć posiedzenie Komisji Rewizyjnej.
Sesja rozpocznie się miłym akcentem. Wręczone zostaną (w końcu!) tzw. Kulturalne Gryfy za rok 2016. Jak sądzę będą to jedyne miłe chwile na sesji. Zaraz po wręczeniu Gryfów znalazł się punkt, w którym Prezydent ma poinformować radnych na temat powodów, motywów i celów podpisania deklaracji w sprawie uchodźców. Więcej o tym znajdziecie na stronach białostockiej Wyborczej. Treść deklaracji dostępna jest tutaj. W tym miejscu aż się prosi o krótki komentarz. Najpewniej w czasie tego punktu na sali obrad pojawi się TVP Białystok, aby zdążyć nagrać tyrady pod adresem Prezydenta z cyklu „jaki to prezydent zły bo uchodźców zaprasza”. Obejrzymy to później w wieczornym Obiektywie. Nie jest moim zadaniem bronić Prezydenta Truskolaskiego. Wielokrotnie się nie zgadzałem i nie zgadzam z polityką naszego miejskiego włodarza. Jeśli ma się bronić za to, że wykazał resztki sumienia i zrozumienia dla losu innych, będąc przy tym „grillowany” przez niektórych radnych z PiSu wespół z lokalną TVP to takiemu zachowaniu trzeba mówić stop.
Inicjatywa lokalna
Kolejnym punktem będzie podjęcie uchwały w sprawie Inicjatywy Lokalnej (IL). Temat po stronie klubu Prawa i Sprawiedliwości „pilotuje” radny Krzysztof Stawnicki. Warto dodać, że Białystok czeka na to prawo od wielu lat. Przyjęcie uchwały o inicjatywie lokalnej na pewno ułatwi aktywność obywatelską wielu białostockim społeczniczkom i społecznikom, włączając w to oczywiście piszącego te słowa. Po więcej wiedzy w tym temacie odsyłam do mojego artykułu sprzed dokładnie 2 lat.
Następnie Rada Miasta rozpatrzy projekt uchwały porozumienia ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich w temacie współorganizacji imprezy plenerowej pod nazwą Orszak Trzech Króli. (fraza „impreza plenerowa” pochodzi z projektu uchwały). Koszt – 50 000 zł. Rozumiem potrzebę organizacji tego typu wydarzeń. Z dystansem podchodzę do ich finansowania z budżetu Miasta. To wątki na oddzielny artykuł. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o porozumieniu ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich „środki finansowe na realizację zadania zostały uwzględnione w projekcie budżetu na 2018 rok w kwocie 50 000 zł w dziale 750 rozdział 75075 par. 4300. Szczegółowe rozdysponowanie tych środków nastąpi po ustaleniu treści porozumienia ze Stowarzyszeniem”. W tym miejscu pojawia się problem. Miasto już zapewniło środki, a treść porozumienia będzie dopiero ustalona z podmiotem który otrzyma te środki? Pytanie czy to właściwa kolejność postępowania? Kolejne pytanie – czy inne organizacje pozarządowe mogą liczyć na podobną przychylność władz Białegostoku?
Plany zagospodarowania przestrzennego, statuty szkół
Kolejna sesja Rady Miasta Białystok to także kolejne plany zagospodarowania przestrzennego. Rada rozpatrzy punkty o przystąpieniu do sporządzenia planów oraz same plany. Mnie szczególnie interesuje „mój” plan zp tj. plan dla fragmentu os. Centrum gdzie mieszkam i działam. Kolejne miejsca w porządku obrad to techniczne sprawy związane ze zmianą statutów szkół.
- przystąpienie do sporządzenia mpzp dla części os. Dojlidy Górne (rejon ul. Dojlidy Górne i Cytrusowej)
- przystąpienie do sporządzenia mpzp dla części os. Jaroszówka (rejon ul. Wysockiego i Skrzatów)
- mpzp dla części os. Piaski (rejon ul. Mazowieckiej i Żelaznej)
- mpzp dla części doliny rzeki Białej (odcinek od ul. Jana Pawła do Antoniukowskiej)
- mpzp dla części os. Centrum w Białymstoku (rejon ul. Piłsudskiego i Czystej)
Wszyscy zainteresowanie losem bezdomnych zwierząt w Białymstoku z pewnością zainteresują się również sprawozdaniem z realizacji zadań statutowych Schroniska. Myślę, że po objęciu stanowiska kierownika Schroniska przez nowe władze jak na dłoni widać prawdziwie dobre zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu tego obiektu. O skali zaangażowania nowego szefostwa może świadczyć przykład tzw. psacerów, w których uczestniczą tłumy białostoczan.
Ciekawa może być też informacja Prezydenta o stanie realizacji projektów z budżetu obywatelskiego z poprzednich lat. Różnie z tym bywa i z wielką chęcią poznam przyczyny tego stanu rzeczy. Poniżej załączam porządek obrad.
Radek Puśko