Brama do Getta w Białymstoku czy kanał?

Zgodnie z ustaleniami archeologów brama do Getta w Białymstoku (a właściwie to co z niej zostało) okazała się być kanałem. Przypomnę, na ul. Czystej trwał remont i wiele osób (w tym piszący te słowa) bacznie przyglądało się postępowi prac, również w kontekście ochrony tego co zostało z dawnej bramy do Getta.

Brama do Getta to dawny kanał

W sprawie ocalenia tego co zostało z dawnej bramy do Getta pisałem uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego oraz nagłaśniałem w mediach. Temat ten wielokrotnie też poruszałem w rozmowach z władzami naszego Miasta. Wszystkie moje działania były nakierowane na ocalenie każdego, nawet najmniejszego fragmentu żydowskiej historii Białegostoku.

Niestety, prace archeologiczne na ul. Czystej nie potwierdziły, że w tamtym rejonie była kiedyś brama do Getta. Okazało się, że to co miało być bramą jest fragmentem dawnego kanału. To z kolei potwierdza skąd nazwa ulicy. Otóż, ul. Czysta swoją nazwę zawdzięcza właśnie kanalizacji, ponoć pierwszej w Białymstoku.

Brama do Getta w Białymstoku okazała się być kanałem.

Podziękowania

Brama do Getta okazała się być kanałem. Nie ukrywam – szkoda i żałuję, bo włożyłem w jej ochronę mnóstwo czasu, swojej obywatelskiej energii i społecznego zaangażowania. Z drugiej strony cieszę się, bo także dzięki moim staraniom teren ten został dokładnie przebadany i opisany. (Przy okazji dodam, że życzyłbym sobie podobnych prac archeologicznych w innych miejscach Białegostoku – jest co badać.)

Chciałbym podziękować władzom Białegostoku za przyzwoite podejście do tematu ochrony tego co miało być bramą do Getta. Był taki czas, że bałem się, że Miasto dość lekceważąco traktuje ten fragment ul. Czystej. Bałem się też, że przez takie traktowanie bezpowrotnie stracimy jedną z ostatnich pamiątek po białostockich Żydach.

Dobra i merytoryczna obywatelska presja ma sens. Chciałbym podkreślić, że na koniec prac na ul. Czystej mogę spokojnie napisać, że Miasto stanęło na wysokości zadania – za co jako obywatel Białegostoku zaangażowany w podtrzymywanie pamięci o białostockich Żydach serdecznie dziękuję.

Chciałbym też wyraźnie podkreślić, że oczywiście nie byłem jedynym dbającym o ten temat. Zasługi na tym polu ma wiele osób i środowisk, i im także przekazuję podziękowania i serdeczne wyrazy uznania.

Radek Puśko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *