Inicjatywa lokalna w Białymstoku

inicjatywa obywatelska - parklet łódź (fot. Hanna Zdanowska)

Parklet w Łodzi wybudowany w ramach inicjatywy lokalnej. (fot. Hanna Zdanowska)

W wielu miastach Polski funkcjonuje prawo o tzw. Inicjatywie Lokalnej. Polecam zapoznać się z rozdziałem 2a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie gdzie znajdziemy odpowiednie paragrafy. Tak leniwych przekopiuję fragment dwóch  z nich, a dokładnie art.2 pkt.4 w którym czytamy, że inicjatywa lokalna to

forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.

W artykule 19b. 1 znajdziemy zapis, że

w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie:

1)   działalności, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 13, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;
2)   działalności, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 5, 16 i 27;
3)   edukacji, oświaty i wychowania, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14;
4)   działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 17 i 19;
5)   ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 18;
6)   porządku i bezpieczeństwa publicznego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 20.

Ważną informacją jest to, że wniosek o Inicjatywie Lokalnej stanowi wniosek w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego. To tyle jeśli chodzi o aspekty prawne. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do odpowiednich artykułów we wspomnianej ustawie o działalności pożytku publicznej i wolontariacie. Polecam także zajrzeć na stronę ngo.pl – zakładka o inicjatywie lokalnej oraz Poradnik Inicjatywa Lokalna – krok po kroku – Sieć SPLOT.

Sztandarowym przykładem jak funkcjonuje Inicjatywa Lokalna jest Warszawa, gdzie stosowne prawo działa już 2 lata. (26 października odbędą się huczne urodziny) Serdecznie odsyłam na strony warszawskiego magistratu gdzie w bardzo przejrzysty sposób opisana została cała procedura.

Po tak długim wstępie warto zapytać o Inicjatywę Lokalną w Białymstoku. Owszem pytam, a wiem że nie jestem sam w tej kwestii.  Ostatnio „inicjatywą w sprawie Inicjatywy” wykazał się radny Krzysztof Stawnicki, który w swojej interpelacji z dnia 28.09 (poniżej) poruszył wątek powołania w Białymstoku prawa o Inicjatywie Lokalnej.

Interpelacja radnego Stawnickiego w sprawie inicjatywy lokalnej

Oto odpowiedź z Urzędu Miasta:

Odpowiedz na interpelację radnego Stawnickiego w sprawie inicjatywy lokalnej

Wydaje się, że urzędnicy odpowiedzialni za udzielenie odpowiedzi radnemu Stawnickiemu mogą nie do końca orientować się w materii Inicjatywy Lokalnej. To, że mieszkańcy korzystają z różnej formy współpracy z samorządem miejskim jest chyba oczywiste i dziwne by było, gdyby było inaczej. Stwierdzenie, że organizacje pozarządowe rozwiązują wiele problemów społecznych – to także sprawa oczywista. Dziwić może zdanie, że mieszkańcy nie złożyli dotychczas wniosku o realizację zadania publicznego w zakresie wymienionym w art 19b wspomnianej wyżej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Rozumieć więc można, że do tej pory taka możliwość była tylko nie wiedzieć czemu mieszkańcy z jej nie skorzystali. Przypomnę, że we wspomnianej wyżej Warszawie czy np. Katowicach funkcjonują odpowiednie uchwały Rady Miasta o inicjatywie lokalnej i wypadałoby, żeby podobna pojawiła się również w Białymstoku.

Jednak zanim na sesji Rady Miasta Białystok pojawi się projekt uchwały o Inicjatywie Lokalnej bardzo bym sobie życzył, a myślę że nie tylko ja przeprowadzanie stosownych konsultacji w tej sprawie. Jest to bardzo ważny temat z perspektywy aktywności obywatelskiej mieszkańców i mieszkanek Białegostoku. Bardzo bym również chciał, żeby projekt uchwały o Inicjatywie Lokalnej nie został wypracowywany w tak wąskim gronie jak planowana Białostocka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Radek Puśko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *