Rady Osiedli – wybory 5 czerwca 2016
5 czerwca roku 2016 odbędą się z Białymstoku wybory do rad osiedli. Będą to co prawda instytucje o dość ograniczonych kompetencjach i o charakterze konsultacyjno – doradczym względem władz miasta, niemniej jednak rady osiedli mogą okazać się znakomitym miejscem do poszerzenia demokracji, lokalnej partycypacji i dbania o tak ważną (mam nadzieję, że nie tylko dla mnie) kategorię jaką jest dobro wspólne.
Rady osiedli, o czym wielokrotnie powtarzałem, mogą się pojawić, ale nie muszą. Wszystko zależy od spełnienia kilku istotnych rzeczy, o których wspomnę poniżej. Przy okazji chciałbym także zacząć namawiać to startu w wyborach do rad osiedli. Więcej o tym w napiszę w kolejnych notkach, a zanim przejdę do opisania procedury wyborów do rad osiedli przypomnę kalendarz wyborczy. Wspominałem już o tym 29 marca na swoim fanpage na facebooku.
Aby na naszym osiedlu odbyły się wybory do rady, koniecznym i niezbędnym jest zebrać określoną pulę podpisów. Dla każdego osiedla jest ona inna. Poniżej załączam jak to się przedstawia kwotowo. Cyfry, które widać na załączonym jpg, są wynikiem zapisów z uchwały Rady Miasta Białystok. Podsumowując, dla przykładu jeśli mieszkańcy os. Centrum zechcą mieć na swoim osiedlu radę, będą musieli dostarczyć do Miejskiej Komisji Wyborczej 326 podpisów od osób, które znajdują się w spisie wyborców tego osiedla. W praktyce sprowadza się to do bycia tam zameldowanym. Podpisy może zbierać każdy i każda z nas.
Podpisy należy składać na gotowym formularzu. Odnośnik skąd można pobrać ten i inne ważne dokumenty w dalszej części mojej notki.
Każde osiedle, jeśli spełnione zostaną między innymi powyższe warunki, będzie miało swoją radę w skład której wchodzić będzie 15 radnych. Jak się okazało, nie trzeba być zameldowanym na osiedlu, z którego chce się wystartować. Zapis ten został uchylony. Jednym z warunków wystartowania w wyborach jest dostarczenie zgłoszenia kandydata wraz z co najmniej 20 podpisami wyborców zamieszkałych w danym osiedlu.
Warto przed rozpoczęciem zbierania podpisów zaznajomić się z podziałem Białegostoku na osiedla. Polecam także systematycznie zaglądać na BIP – szczególnie do specjalnej zakładki dotyczącej wyborów do rad osiedli. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do przeprowadzenia wyborów do rad osiedli. Pamiętajmy, że samo zebranie wspomnianej wyżej liczby podpisów, nie spowoduje, że na danym osiedlu wybory będą ważne. Trzeba oczywiście wybrać się 5 czerwca na wybory. Do stwierdzenia ważności wyborów do rad osiedli niezbędny jest udział co najmniej 3 % ilości osób uprawnionych do głosowania w dniu ostatnich wyborów do rad gmin mieszkańców danego osiedla. Przekładając to na polski – potrzeba, aby np. na osiedlu Centrum zagłosowało min. 3 % ludzi, którzy w 2014 roku mieli prawo uczestniczyć w wyborach do Rady Miasta Białystok.
Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to oczywiście polecam się do pomocy. Polecam też dla zainteresowanych zajrzeć się do siedziby Miejskiej Komisji Wyborczej. I tak wszystkie i wszyscy zainteresowani tematem będą musieli się tam prędzej czy później wybrać.
Ps. O możliwym powrocie rad osiedli w Białymstoku pisze też red. Andrzej Kłopotowski w lokalnej Gazecie Wyborczej.
Radek Puśko