XLVI SESJA RADY MIASTA BIAŁYSTOK W DNIU 15 STYCZNIA 2018 R.

Posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w dniu 24 października 2017

Posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w dniu 24 października 2017

Zbliża się pierwsza w nowym roku 2018 sesja Rady Miasta Białystok (RMB). 15 stycznia jak radni spotkają się, jak się przyjęło, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza. Sesja RMB rozpocznie się o godz. 10:00 Wcześniej o godz. 9.40 część radnych spotka się na posiedzeniu Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa. Posiedzenie będzie dotyczyć zaopiniowania pomysł nadania nowemu rondu na os. Białostoczek nazwy ks. Zbigniewa Stanisława Krupskiego.

Proponowany porządek obrad

Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok zapowiada się spokojnie. Rok 2018 to jednak rok wyborów samorządowych. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedna z ostatnich tego typu sesji. Radni zaczną pracę od uchwały w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla samorządowych zakładów budżetowych na 2018 rok.

sesja Rady Miasta Białystok - Stawki dotacji przedmiotowych dla samorządowych zakładów budżetowych na 2018 rok

Stawki dotacji przedmiotowych dla samorządowych zakładów budżetowych na 2018 rok

W drugim punkcie mogą pojawić się emocje. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości zgodnie z zapowiedziami przedstawią projekt uchwały w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe transportu zbiorowego białostockiej komunikacji miejskiej. W skrócie – jeśli dobrze pójdzie będziemy mieli w Białymstoku nowe rodzaje biletów.

Sesja Rady Miasta Białystok - Nowe rodzaje biletów w Białymstoku zgodnie z propozycją klubu PiS

Nowe rodzaje biletów w Białymstoku zgodnie z propozycją klubu PiS

Bilety czasowe

W Białymstoku pojawią się (w końcu!) bilety czasowe. Dziwić może, że dotychczas nie mogliśmy korzystać z tego oczywistego i jakże potrzebnego udogodnienia. Bilety czasowe funkcjonują, jako coś normalnego, w innych większych miasta w Polsce. Projekt uchwały, który co do zasady idzie w dobrym kierunku, jest jednak niedopracowany. Jeśli projekt przejdzie w obecnym kształcie to w Białymstoku będziemy mieli dwa rodzaje biletów 60-minutowych. Jeden z 60-min biletów kupowany np. w kiosku, owszem upoważnia do przesiadek, ale drugi rodzaj biletu 60-min zakupiony u kierowcy już do przesiadek nie upoważnia! Już teraz potrafię sobie wyobrazić ile inwektyw będą się musieli nasłuchać kontrolerzy wypisujący mandat za bilet 60-min zakupiony u kierowcy, na którym ktoś się przesiadł. Kolejny problem – czym te bilety będą się różnić?

Co więcej – w projekcie uchwały czytamy, że zarówno jeden jak i drugi rodzaj biletów 60-minutowego będziemy mogli kupić u kierowcy (jeśli w pojeździe nie będzie biletomatów). Będzie to z pewnością powodować zamieszanie. Kolejne pytanie. Co miał na myśli pomysłodawca wspominając w & 1 w punkcie 11 o biletach 30-minutowych? Wyżej w tym samym tekście nic nie wspomina się o tego typu bilecie.

Projekt nowych biletów w Białymstoku idzie w dobrym kierunku. Dużo w nim jednak niedopatrzeń i błędów, i jeśli w obecnym kształcie wejdzie w życie, będzie powodować niepotrzebne problemy.

W dalszej części porządku obrad radni  zmienią uchwałę w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białystok. Jej zapisy mają być dostosowane do potrzeb białostockich przedsiębiorców. Wiele razy np. na posiedzeniach Komisji Zagospodarowania Przestrzennego widziałem relacje zdenerwowanych ludzi, prowadzących swój biznes, którzy narzekali na nieproporcjonalnie wysokie, do ich możliwości finansowych, stawki opłat opłat za gospodarowanie odpadami.

Radni nadadzą także nazwę nowemu rondu, położonemu w Białymstoku na osiedlu Białostoczek. Rondo otrzyma nazwę ks. Zbigniewa Stanisława Krupskiego. Jak słusznie zauważa białostocka Wyborcza, będzie to kolejny obiekt, którego patronem będzie ksiądz. W Białymstoku mamy już ulicę księdza Stanisława Andrukiewicza, skwer księdza Henryka Szlegiera, ulicę księdza Stanisława Suchowolca czy bulwary księdza Aleksandra Chodyki. Przypomnę więc przy okazji, zarówno radnym jak i Prezydentowi, że na swoje miejsce w przestrzeni miejskiej czeka Wielkie Księstwo Litewskie. Już ponad 10 miesięcy temu zwróciłem się z prośba do władz o upamiętnienie WKL w Białymstoku. Ostatnio skończono przebudowę okolic ulicy Skorupskiej. Pojawiły się tam dwa ronda (dla złośliwych – rondka) i warto właśnie jednemu z nich nadać nazwę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W dalszej części radni zajmą się planami zagospodarowania przestrzennego. Przegłosowane ma zostać:

  • przystąpienie do sporządzenia mpzp dla części os. osiedla Mickiewicza (w rejonie ulic Zwierzynieckiej i Jagiellońskiej)
  • przystąpienie do sporządzenia mpzp dla części os. osiedla Dojlidy (w rejonie ulic Ks. S. Suchowolca i Plażowej)
  • przystąpienie do sporządzenia mpzp dla części osiedla Bacieczki (rejon ulic Komisji Edukacji Narodowej i H.Kołłątaja)
  • mpzp dla części osiedla Sienkiewicza (rejon ul. Ogrodowej i Fabrycznej)
  • mpzp dla części Skorupy (rejon ulic: Zaściańskiej i Nowowarszawskiej)

Ostatnim punktem będzie przyjęcie (ponowne!) programu współpracy Miasta Białystok z organizacjami pozarządowymi. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały zmiana i ponowne przyjęcie jest związane z wszczęciem trybu nadzorczego – co oznacza, że wątpliwości miał wojewoda.

Proponowany porządek obrad poniżej:

Radek Puśko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *