Budżet obywatelski dla Białegostoku – wyniki głosowania.

Uczennice V LO

Uczennice z V LO w Białymstoku, których projekt zdobył najwięcej głosów.

Prezydent Białegostoku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaprezentował wyniki głosowania w budżecie obywatelskim. Pełne dane znajdziecie na miejskich stronach www.

Pierwsze wrażenia? Przede wszystkim liczba głosów jest naprawdę zadowalająca. Od pierwszej edycji, każdego roku przybywa w Białymstoku ludzi, którym chcę się wypełnić ankietę w internecie lub zagłosować w formie papierowej. Jeśli już przy niej jesteśmy, to nie potwierdziły się obawy, zwłaszcza niektórych radnych, o możliwych nadużyciach czy ewentualnych fałszerstwach. Urząd Miasta nie został zalany ogromną liczba papierowych kart – białostoczanie i białostoczanki uczciwie podeszli do tematu. Liczba 34 tysięcy papierowych kart jest wynikiem autentycznego zaangażowania w sprawę budżetu obywatelskiego, co w połączeniu z 15 tysiącami głosów internetowych powoduje, że należy jeszcze raz serdecznie pogratulować tym wszystkim, który postanowili poświęcić dla budżetu obywatelskiego swój czas.

Co istotne, głosów nieważnych było tylko ok. 5 tyś – czyli mniej niż w poprzednich latach. Piszę tylko, bo pojawiały się głosy, że system głosowania jak i papierowe książeczki są mało przejrzyste.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że do realizacji przeznaczonych zostało AŻ 39 projektów – 18 ogólnomiejskich i 21 osiedlowych. W porównaniu do lat ubiegłych liczby te robią wrażenie. Niepokojącymi są jednak sygnały z magistratu, który ustami Zastępcy Prezydenta Rafała Rudnickiego mówi, że istnieje obawa o terminową realizację wszystkich wybranych przez mieszkańców zadań. W miejscu mały apel do władz – dołóżcie proszę wszelkich starań, aby to czego chcą mieszkańcy, zostało zrealizowane w przeciągu jednego roku, czyli tak jak jest to zapisane w uchwale Rady Miasta Białystok.

Z kwestii, które od razu rzucają się w oczy, po nawet wstępnej analizie zwycięskich projektów, to nadreprezentacja projektów zgłoszonych przez szkoły. Przyznam, że sam mam z tym tematem ogromny dylemat. Z jednej strony takie rzecz jak boiska przy szkołach powinny być załatwiane na poziomie Dyrektor Szkoły – Prezydent Miasta. Pytanie – kto nie do końca poważnie podchodzi do tematu? Czy Dyrektor, który wykorzystuje młodzież do załatwiania swoich obowiązków czy Prezydent Miasta, który nie potrafi się wsłuchać w głos lokalnej, uczniowskiej społeczności? Argument o braku pieniędzy ciężko jest zrozumieć. Skoro mamy budżet obywatelski, z którego puli kilka milionów pochłaniają projekty szkolne, to czy nie warto zastanowić się nad wyodrębnieniem tych pieniędzy i stworzeniem finansowego zaplecza dla rozmów na linii Dyrektor – Prezydent. Z drugiej strony nie można nie docenić obywatelskiej aktywności tysięcy młodych ludzi, którzy autentycznie zaangażowali się w zbieranie podpisów pod, co ważne, nie tylko swoimi projektami. Przykład społeczności V Liceum Ogólnokształcącego jest tu wymowny. Na dzisiejszej konferencji dało się zauważyć szczery uśmiech młodych ludzi, którzy wspólnymi siłami dokonali dobrej rzeczy na rzecz swojej szkoły. Zorganizowali się i dzięki obywatelskiej współpracy będą mieli nowe boisko. Jest to przy okazji lekcja obywatelskości i pokazanie, że razem, organizując się i współpracując można autentycznie zmienić swoje otoczenie. Argumentem za pozostawieniem możliwości składania wniosków przez szkoły może być także liczba głosów. Na moment pozostawiam jednak ten wątek bez jednoznacznej odpowiedzi.

Małym zgrzytem był brak oficjalnego zaproszenia na dzisiejszą konferencję prasową dla strony społecznej ze strony Urzędu i Prezydenta. Gdybym nie dopytał o to Zastępcę Prezydenta Rudnickiego, nikt ze strony społecznej na konferencji by się nie znalazł, a tak oficjalnie głos zabierał współprzewodniczący Andrzej Świetlikowski. Brak oficjalnego zaproszenia jest moim zdaniem nie fair ze strony Prezydenta.

Jeszcze raz chciałbym pogratulować zwycięskim projektom. Serdeczne podziękowania należą się także wszystkim wnioskodawcom. Teraz w zespole ds. budżetu obywatelskiego zabieramy się za właściwą ewaluację i podsumowanie budżetu obywatelskiego 2016 oraz rekomendacje na rok przyszły. Wszelkie głosy, zwłaszcza krytyczne, bardzo pożądane i mile widziane.

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *